Zdobení vánočního stromku není v našich zemích příliš starým zvykem, jak by se na první pohled zdálo. Rozšířilo se k nám z Německa, kde se v 17. a 18. století šířil od města k městu. Ve vánočním stromku je dobře čitelná symbolika života, ale také symbolika rajského stromu ozdobeného plody - proto je na stromek zavěšováno cukroví (dříve hlavně ovoce) a ozdoby. V Čechách se poprvé vánoční stromek rozsvítil v pražské vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha roku 1812. O třicet let později se v Praze stromky běžně prodávaly a lidé je nazývali Kristovým stromkem. Napřed se ujal v zámožných českých rodinách, na Moravě se začal objevovat až počátkem našeho století.
V minulém století a do poloviny našeho byla vánočním stromem hlavně jedle, v dnešní době je pro svou vzácnost nahrazena odolnějším smrkem a borovicí.
První veřejné vánoční stromy u nás byly:
V Brně se staví veřejný vánoční strom od roku 1924. Tato tradice vznikla na popud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který o vánočním čase našel v lese opuštěné děťátko (holčičku). Ze spisovatelovy iniciativy se od uvedeného roku pod vánočním stromem též umisťuje kasička, do které lidé přispívají na stavbu dětského domova pro opuštěné děti.
Zvyk stavět rozsvícené vánoční stromky na veřejných prostranstvích se ujal po první světové válce. Na českém území se podle dochovaných zpráv poprvé postavil veřejný stromeček v Plzni roku 1925. Tato zvyklost se za první republiky rychle rozšířila po dalších českých i moravských městech a vesnicích, kde se vánoční stromy staví stále.